Kap még 27 milliárdot a felsőoktatás
Több mint 27 milliárd forint áll a felsőoktatási intézmények rendelkezésére az év végéig különböző fejlesztések megvalósítására a felsőoktatási stratégiához kapcsolódva - mondta Palkovics László az MTI-nek.
Több mint 27 milliárd forint áll a felsőoktatási intézmények rendelkezésére az év végéig különböző fejlesztések megvalósítására a felsőoktatási stratégiához kapcsolódva - mondta Palkovics László az MTI-nek.
Közösen kialakított, távlatos stratégia adhat választ az egyetemi-főiskolai rendszer feszültségeire - többek között ezt állapította meg Palkovics László felsőoktatási államtitkár és Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora, akik szerdán egy hallgatói fórumon vettek részt.
Jelentősen csökkentené az elérhető alapszakok számát Palkovics László, az újonnan kinevezett felsőoktatási államtitkár. Palkovics azt mondta, felül fogják vizsgálni, hogy hol van értelme az osztatlan képzés visszaállításának, és akár még a felvételit is visszaállíthatnák az intézmények. Az államtitkár szerint nem politikai komisszárok lesznek az ősztől a felsőoktatási intézményekhez küldött kancellárok.
A BME tanszékvezetője lesz Klinghammer István utódja. Balog Zoltán egy interjúban jelentette be jelöltje személyét.
Palkovics László Széchenyi-díjas gépészmérnökre utalt Balog Zoltán erőforrás-miniszter, amikor arról beszélt kedden, hogy az új felsőoktatási államtitkárt egy nemzetközi nagyvállalattól „kölcsönzi” majd a kormány – erősítette meg a korábbi sajtóhíreket az Eduline-nak több felsőoktatási intézmény vezetője.
A Klinghammer István vezette felsőoktatási államtitkárság új vitaanyagának érdeme, hogy evidenciaként kezel korábban megkérdőjelezhetetlen alapvetéseket, és visszatereli a felsőoktatás átalakítását egy értelmezhető szakmai keretbe. Ebben a felsőoktatás finanszírozása a hallgatóhoz kötődik, akinek a kegyeiért az intézmények egymással versengenek. A stratégia bevezetné a differenciált hallgatói fejkvótát, aszerint, hogy a hallgató milyen intézménytípusba jár. De bármilyen is a stratégia, az államtitkárság elsőként azon méretik meg, hogy mennyit tud behozni a korábban beígért pénzekből.
A felsőoktatási államtitkár a parlamentben ismertette a felsőoktatási törvény változásait, amelyeket az alaptörvény módosítása hozott magával.
„Amikor kisgyermekként megkértek, hogy menjek el kenyérért, vagy vigyem le a szemetet, mentem. Bármilyen furcsa, de így lettem dékán és rektor is: kértek a kollégák, hát csináltam. Most Balog Zoltántól jött a felkérés.” – meséli Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár, hogy karrierjében milyen nagy szerepet játszik a kötelességtudat.
Enyhítené a hallgatói szerződések munkavállalásra vonatkozó feltételét Klinghammer István felsőoktatási államtitkár, miközben szerinte a 240 pontos felvételi ponthatár túl alacsony – írja a Magyar Nemzet.
A hallgatói szerződések pontos formájáról és tartalmáról még egyeztetne a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségével Klinghammer István, de a röghöz kötés szót nem hajlandó meghallani - többek között ez derül ki a felsőoktatási államtitkár Magyar Hírlapnak adott interjújából.
A leendő felsőoktatási államtitkár szerint nem tilos, hogy a hallgatók kiállnak érdekeikért, a probléma az, ha nem az egyetemen belül próbálják megoldani az ott keletkezett problémákat, hanem kiviszik azokat.
Bár újonnan kinevezett felsőoktatási államtitkárként Klinghammer István a hallgatói szerződés mellett érvel, az ELTE rektoraként korábban még külföldi munkavállalásra ösztönözte diákjait.